PIAA D6 Basketball Championships  BOYS  2022

/

                       
            1A Boys      
                 
            9 Teams - Top 6 Qualify      
            Top 3 Advance to PIAA Tourney      
                       
                       
                       
                       
                       
    1 Williamsburg            
                       
                       
                       
      Tuesday                
      3/1/2022                
      Williamsburg   B103            
      7:00     Williamsburg  51-39 6-2    
                       
4 Blacklick Valley                  
Saturday                      
2/26/2022                      
Blacklick Valley   B101 Conemaugh Valley  54-50            
4:00                  
                       
5 Conemaugh Valley     FRIDAY          
          3/4/2022          
          Mt. Aloysius   B105 Bishop Carroll    
          7:30     67-52    
                 
                       
                       
    2 Harmony            
                       
                       
                   
      Tuesday                
      3/1/2022                
      Harmony   B104 Bishop Carroll  39-36 6-1    
      7:00                
                       
3 Bishop Carroll                  
Saturday                      
2/26/2022                      
Bishop Carroll   B102 Bishop Carroll  55-37        
4:00           Consolation for 3rd      
        LG B104 Harmony      
6 Ferndale              
            Friday          
            3/4/22          
            Harmony   B106 Conemaugh Valley    
            7:00     70-67    
                       
        LG B103 Conemaugh Valley 6-3    
                       
                   
                       

/

                     
            2A Boys    
               
            12 Total Teams - 8 Teams Qualify    
            Top 4 Advance to PIAA Tourney    
                     
                     
1 Portage                
Wednesday                    
2/23/2022                
Portage   B201 Portage  80-33          
7:00                    
                     
8 Claysburg                
      Saturday              
      2/26/2022              
      Portage   B205          
      4:00     Portage  51-42 6-1  
                     
4 West Shamokin                
Wednesday                    
2/23/2022                    
West Shamokin   B202 West Shamokin  63-43          
7:00                    
                     
5 Southern Huntingdon                
          THURSDAY        
          3/3/2022        
          Mt. Alousius   B207 Portage  
          7:30     72-58  
                   
2 Penns Manor                
Wednesday                    
2/23/2022                
Penns Manor   B203 Penns Manor  73-42          
7:00                    
                     
7 West Branch                
      Saturday              
      2/26/2022              
      Penns Manor   B206 Penns Manor  62-53 6-2  
      4:00          
                     
3 United            
Wednesday                    
2/23/2022                
United   B204 United  64-62 OT      
7:00           Consolation for 3rd & 4th    
        LG B206 United 6-4  
6 Bishop McCort            
            Thursday        
            3/3/22   B208 West Shamokin  
            United     46-33  
            7:00        
                     
        LG B205 West Shamokin 6-3  
                     
                     

/

                           
                  3A Boys    
                     
                  14 Total Teams - 10 Teams Qualify    
                  Top 4 Advance to PIAA Tourney    
                           
                           
    1 Bishop Guilfoyle                
      Wednesday                    
      2/23/2022                
8 Bald Eagle Area Bishop Guilfoyle   B303 Bishop Guilfoyle  84-47          
Monday     7:00                    
2/21/2022                          
Bald Eagle Area   B301 River Valley 49-48                
7:30           Saturday              
            2/26/2022              
9 River Valley       Bishop Guilfoyle   B307          
            4:00     Bishop Guilfoyle  80-76 6-2  
                           
    4 Mount Union                
      Wednesday                    
      2/23/2022                    
      Mount Union   B304 Cambria Heights  58-35          
      7:00                    
                           
    5 Cambria Heights                
                WEDNESDAY        
                3/2/2022        
                Central Cambria   B309 Richland  
                8:00     70-69  OT  
                         
    2 Richland                
      Wednesday                    
      2/23/2022                
      Richland   B305 Richland  64-36          
7 Bellwood Antis 7:00                    
Monday                          
2/21/2022     Northern Cambria  58-45                
Bellwood Antis   B302       Saturday              
7:00           2/26/2022              
            Richland   B308 Richland  62-49 6-2  
10 Northern Cambria       4:00          
                           
    3 Philipsburg Osceola            
      Tuesday                    
      2/22/2022                
      Philipsburg Osc.   B306 Penns Valley  51-40      
      7:00           Consolation for 3rd & 4th    
              LG B307 Cambria Heights 6-3  
    6 Penns Valley            
                  Wednesday        
                  3/2/2022     Cambria Heights  
                  Cambria Heights   B310 59-56  
                  7:00        
                           
              LG B308 Penns Valley 6-4  
                           
                           

/

                 
            4A Boys    
               
            8 Total Teams - 6 Teams Qualify    
            Top 2  Advance to PIAA Tourney    
                     
    1 Central Martinsburg          
                     
                     
                     
      Saturday              
      2/26/2022              
      Central Mart.   B403          
      1:00     Central Martinsburg  62-34 (19-4)    
                     
4 Juniata                
Monday                    
2/21/2022                    
Juniata   B401 Bedford  71-42          
7:00                
                     
5 Bedford     TUESDAY        
          3/1/2022        
          Mt. Aloysius   B405 Penn Cambria  
          7:30     52-45  
            (21-5)  
                     
                     
    2 Penn  Cambria          
                     
                     
                 
      Saturday              
      2/26/2022              
      Penn Cambria   B404 Penn Cambria  64-55    
      1:00              
                     
3 Tyrone                
Monday                    
2/21/2022                    
Tyrone   B402 Tyrone  71-43      
7:00                
                 
6 Huntingdon            
                     
                     

/

           
      5A Boys    
         
      5 Total Teams - 4 Teams Qualify    
      Champion Advances to PIAA Tourney    
               
1 Bellefonte          
               
               
               
Tuesday              
2/22/2022          
Bellefonte   B501 Bellefonte  63-45    
7:00              
               
               
               
               
4 Hollidaysburg          
           
               
    Monday        
    2/28/2022        
    Bald Eagle Area   B503 Central Mountain  
    7:00     53-52  
             
             
               
               
2 Shikellamy          
               
               
               
Tuesday              
2/22/2022              
Shikellamy   B502 Central Mountain  68-53    
7:00              
               
               
               
               
3 Central Mountain          
           
           

/

                   
              6A Boys  
     
    3 District 6 Teams Qualify  
    For District 6 Tournament  
           
                   
                   
Boys 6A SUB-REGIONAL TOURNAMENT INFO:          
6 Total Teams playing for 2 spots in the PIAA Bracket          
D6 3 Teams (Altoona, State College, Mifflin County)          
D8 1 Teams (Taylor Allderdice)          
D10 2 Teams (Erie High, Erie McDowell)          
                   
                   
      District 6 Championship        
                   
    1 St. College        
                   
      Monday            
      02/28/22     District 6 Champion  
2 Altoona Mt. Aloysius   B602 State College  (9-13)  
BYE     7:30     63-43  
             
  B601 Altoona        
                 
                   
3                
                   
                   
The District 8 and District 10 Champions will play on Tuesday 3/1/22.      
The District 6 Champion will receive a bye since District 6 has 3 teams in the regional.    
The District 6 Champion will then host the winner of the District 8 - District 10 game on Friday 3/4/22.  
The winner of that Regional game will advance into the PIAA bracket as R1 vrs 7-3.    
The loser of that Regional game will advance into the PIAA bracket as R2 vrs 7-2.    
   
      Sub-Regional District 6 - 8 - 10  
  District 8 Champion Allderdice